הרצאות

איך ילד ללא בגרות מהפריפריה כותב שלושה רבי מכר, משמש כיועץ ודובר במשכן הכנסת ואף הופך למרצה באקדמיה, ואיך כל זה קשור לאמנות הסטוריטלינג? בעידן החדש אנחנו כבר לא זקוקים לאף אחד שיאשר את היכולות והכישרון שלנו, בעיקר כי ההתקדמות הטכנולוגית מאפשרת לנו לתקשר ישירות עם הקהל בלי מתווכים, ולהעביר את המסרים שלנו בכל דרך שנבחר ישירות מהבית למספר בלתי מוגבל של אנשים, מה שהפך את היכולת להגשים חלומות לנגישה מאי פעם.

בזכות התובנה הזו התפתח מקצוע חדש, שאף הפך כיום לאחד המקצועות הכי נחשקים בעולם.

סטוריטלינג. או בעברית - מה הסיפור שלך?

אמנות הסטוריטלינג

אמנות הסטוריטלינג היא היכולת לספר את חיינו בדרך מרתקת, תוך שהמאזין או הקורא חווים יחד עם המספר את מכלול הרגשות, המחשבות והקשיים שהוא עובר. זו היכולת לספר את המסע שלנו כבני אדם, כבני זוג או כעסק, וחשוב מזה – זו היכולת של האדם להביא את עצמו לידי ביטוי ולהשפיע דרמטית על חייו.

הבסיס

בסדנת הכתיבה נלמד את הבסיס של היכולת הזו, ובתוכה אחד הכלים הכי שימושיים שאדם יכול לרכוש – היכולת להביע רגש. כי כשאדם אומר שהוא עצוב זה לא אומר דבר, כי עצב מבטא מכלול עצום של רגשות. למשל – אדם שאיבד דבר מה יקר ערך לא מרגיש את אותו הרגש כמו אדם שאיבד חבר קרוב.  העוצמות, המחשבות והתובנות שונות לחלוטין. אז למה אנחנו קוראים לרגש באותו שם?

העיקר

כשאנחנו ניגשים לבן או בת הזוג ושוטחים בפניהם דבר מה שמציק לנו, אנחנו יכולים לקבל שתי תוצאות שונות – קבלה ושיח, או ביטול והתנגשות. ולרוב זה תלוי אך ורק בדבר אחד – בחירת המילים שמנגישות את הרגש של בן או בת הזוג. והסוד הוא אחד: לעולם אל תאמרו מה הרגש, תאמרו מה הרגשתם.

אנחנו נוטים לחשוב שהסיפור הוא העיקר, אבל למעשה – הסיפור הוא אף פעם לא הסיפור.

היכולת שלנו

אם נבחן לדוגמא את כל סיפורי האהבה המודרניים – נגלה שבכולם הסיפור מאוד דומה, זוג מכיר, מתאהב, בונה חיים משותפים ונפרד או חי יחד עד המוות. אם כך, מה הופך סיפור אהבה למעניין? המחשבות, הרגשות, הקשר האנושי וההתמודדויות.

היכולת שלנו להשפיע על העולם סביבנו בעזרת בחירת מילים ונרטיב מעניקה לנו כוח חסר תקדים, שיכול לעזור לנו לכבוש יעדים עצומים ולהגשים חלומות ישנים, כי דווקא עכשיו, כשהעולם סביבנו דינאמי והיציבות מאיתנו והלאה זה הזמן שלנו לזרוח.